your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Jestem mordercą (6)

Dzień jak co dzień w polskim kinie, czyli mordują i szukają sprawcy. Aktorstwo niezłe, wizualnie też przyzwoicie, ale żeby się zachwycać i Orły przyznawać to chyba przesada (ale takie samo zdanie mam o pozostałych nominowanych).

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o La Pointe-courte (7)

Nowa Fala przed Nową Falą, a właściwie przed oficjalnym początkiem, czyli "400 batami". Realizacja już zapowiada lata 60, ale rybacki temat patrzy w stronę odchodzącego neorealizmu ("Ziemia drży" jest dobrym punktem odniesienia). Dobry debiut, ale jeszcze niewybitny film, Widać już to, co najlepsze w kinie Vardy, czyli takie wykorzystanie awangardowej formy, by być bliżej człowieka.

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Planeta wampirów (5)

Dym, światła i kilka tekturowych kamieni tworzą niezwykle sugestywny klimat. Bava kręcił ten film w studio przy ograniczonym budżecie, ale to tylko pomogło, wymuszając niestandardowe rozwiązania techniczne. Szkoda, że cała energia poszła w warstwę wizualną, bo do dobrego science fiction potrzebny jest jeszcze niegłupi scenariusz.

5 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Doktor Strange (6)

Nawet Marvelowi czasem coś się udaje. Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton i efekty specjalne robią robotę. Byłoby lepiej gdyby humor nie był aż tak czerstwy. Jak na amerykańską rozrywkę "Doktor Strange" jest niezły, a jak na Marvela to prawie arcydzieło.

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Syn Józefa (6)

Kocham Greena, ale to jeden z jego słabszych obrazów. Jasne, że na dostrzeżenie w Świętej Rodzinie modelu nowoczesnego rodzicielstwa niewielu może sobie pozwolić i jednym z nich jest reżyser "Portugalskiej zakonnicy". "Syn Józefa" to film przystępniejszy od poprzednich dokonań Greena (z wyłączeniem pełnometrażowego debiutu), co dla mnie nie jest zaletą. Do tego sam obraz nie jest tak gęsto opleciony tekstami kultury. Ogląda się to przyjemnie, ale niewiele więcej można dobrego powiedzieć.

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Manchester by the Sea (6)

Uwielbiam wyciskacze łez!

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Westworld (7)

"Westworld" mnie kupił, ale niestety trochę przypomina ten nieszczęsny dwuizbowy umysł. Z jednej strony mamy wspaniałą, elegancką opowieść o stworzeniu i przeznaczeniu (Delos, wyrocznia, labirynt, Apollo i Artemida?), z drugiej kolejne dzieło o tym jak duże cycki powinna mieć sztuczna inteligencja. Wolałbym gdyby twórcy zdecydowali się na jedną z tych opcji, bo obie nie są złe, ale lepiej ich nie łączyć.

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o American Honey (7)

Andrea Arnold jest o krok od wielkiego filmu. Jedyne, czego w American Honey brakuje to ostrzejszej selekcji materiału. Nic nie zostałoby stracone gdyby wyciąć jakieś 40 minut. Niektóre sceny są niepotrzebnie przedłużone, przez co film traci na dynamice. Na szczęście obraz wciąż broni się pomysłem i aktorstwem. Wizja prowincjonalnej Ameryki jest przerażająca, a debiutująca Sasha Lane doskonale nadaje się, by być jej twarzą.

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Jeeg Robot (8)

Nie spodziewałem się, że włoski film o superbohaterach okaże się dobry. Biorąc pod uwagę poziom tamtejszej produkcji rozrywkowej, która nawet już nie próbuje pamiętać o swojej dawnej chwale, nic na to nie wskazywało. Jeeg Robot to ironiczny obraz, w którym znalazły się wszystkie możliwe klisze, z tym zastrzeżeniem, że w filmie Gabriele Mainettiego są ludzie. Tzn. te postaci na ekranie krwawią, są cielesne i mają jakąś tam psychologiczną głębię, a nie wyłącznie kostium. Widać, że reżyser rozumie konwencję, [...] Przeczytaj całość

8 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Skanerzy (5)

Bardzo efektowne, ale sensu w tym jak na lekarstwo. Cronenberg potrafi lepiej (i sensowniej).

5 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Hoshi o ou kodomo (8)

Makoto Shinkai znany z tego, że robi anime bardziej realistyczne od rzeczywistości postanowił pobawić się w Miyazakiego. Czyli zamiast melodramatu widzowie dostali fantastykę. Wizualnie to jego kolejne zwycięstwo. Gdyby dołożyć do tego nieco spójniejszy worldbuilding i całkowicie zrezygnować z landrynkowatości "Hoshi o Ou Kodomo" byłoby doskonałym anime.

8 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Wirus (2)

Wszystko co najlepsze w złotej dekadzie polskiego kina, czyli szalonych latach 90. Najwspanialszy jest oczywiście cudowny brak sensu dzielnie wspierany wyborami obsadowymi. Naprawdę nie wiem co trzeba wziąć, żeby uznać zatrudnienie Pauliny Młynarskiej za dobry pomysł. I to jeszcze dać jej rolę femme fatale, szczęśliwej posiadaczki pytona. Reszta została obsadzona równie sensownie, na czele z Janem Englertem, idealnym wyborem do roli twardziela. Bawiłem się świetnie i zaprawdę powiadam Wam, już niedługo [...] Przeczytaj całość

2 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Córka Nilu (6)

Najbardziej tajemniczy film Hou Hsiao-hsiena. Tylko dlatego, że funkcjonował do tej pory wyłącznie w jednej kopii przechowywanej w archiwum w Tajpej. Po cyfrowej rekonstrukcji okazało się, że to bardzo ładny snuj, który powinien podobać się festiwalowej publiczności. Młodzi ludzie, wielkie miasto ,ale prowadzi to jak zwykle donikąd. Raczej dla fanów reżysera, mnie po raz kolejny w ogóle Hsiao-hsien nie ruszył.

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (4)

Z dobrych rzeczy mamy tu paprykarz bez papryki, radzieckie zaklęcia, księcia królestwa Waka Waka i Wandę, co nie chciała Niemca. Reszta to charakterystyczne dla serii nawiązywanie do Kucyków Pony, czyli niby się czubimy, ale magia przyjaźni jest najsilniejsza.

4 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Syndrom asteniczny (7)

Kira Muratowa powtarza wizualny schemat "Stalkera" (najpierw sepia, potem kolor) i, mogąc odrzucić metaforę, pokazuje Związek Radziecki jako zonę. "Syndrom asteniczny" jest zachwycający i nieznośny, wciągający i nużący. Reżyserka zalewa widza potopem obrazów, często tak nasyconymi treścią, że trudno się w nich nie utopić. Muratowa wyprzedza swój czas, postmodernizm będzie w krajach postkomunistycznych w modzie najwcześniej dekadę później. Na pewno można zachwycić się spójnością zamierzeń z wykonaniem, [...] Przeczytaj całość

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Mr. Freedom (8)

W porównaniu z "Mr. Freedom" "Kim jesteś Polly Magoo?" jest satyrą subtelną i lekką jak piórko. Gruba kreska nie przeszkadza, kiedy prześmiewczo opowiada się mit Kapitana Ameryki. Ten polityczny film, bardzo mocno zanurzony w rzeczywistości i estetyce lat 60. pozostaje dziwnie aktualny. "Wolność" wciąż jest biało-czerwono-niebieska, tylko pod czerwień zła podłożono inne kolory.

8 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Ventos de Agosto (7)

Debiut Gabriela Mascaro pokazuje, że "Neonowy byk" nie był przypadkiem i można się po tym reżyserze spodziewać jeszcze dużo dobrego kina. "Ventos de Agosto" bliżej do typowego slow cinema, ale wciąż bardzo interesującego. Zamiast vaquejady, plantacja kokosów. Bardzo spójny wizualnie film (owoce, palmowe liście spajają wątki) i długi tylko na tyle, by nacieszyć się pięknem kadrów. Brakowało mi w tej produkcji dekonstrukcyjnego zacięcia znanego z "Neonowego byka", ale i tak jest to obraz więcej niż [...] Przeczytaj całość

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Kim jesteś, Polly Maggoo? (8)

Film o próbie zerwania maski z modelki i pokazania jej prawdziwej twarzy. Po co jednak pokazywać prawdę osoby, której zawodem jest kłamanie? Film mierzy się z problemem tożsamości, ale też buduje satyrę na świat mody, która dzięki wcześniejszej współpracy Williama Kleina z Vogue'iem jest bardzo celna. Ironiczne podejście do rzeczywistości (ten sławny "wiek atomu" lat 60.) i nowofalowa estetyka to naprawdę zacne połączenie.

8 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Hristo (7)

Dużo lepszy od zwycięzcy Konkursu 1-2. Świetnie pokazano jak działa zasada św. Mateusza. Bogaci się bogacą, biedni biednieją. Hristo ma tak niewiele, że stawką jest jego życie. Zawsze na ulicy, z marnymi szansami na pracę i normalne życie. Chce jak najlepiej, stara się, walczy, ale bez instytucjonalnego wsparcia dla takich jak on wszystkie walki będą przegrane,. Najmniejszy błąd sprawia, że ląduje na bruku. Estetycznie to zupełnie inny film niż "Bez Boga", dużo bardziej przystępny. Takie połączenie [...] Przeczytaj całość

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Śmierć Ludwika XIV (8)

Albert Serra bada dwa ciała króla pokazując tylko to pierwsze, śmiertelne. Kamera właściwie nie wychodzi z królewskiej sypialni obserwując umierającego Ludwika XIV (rola życia Jean-Pierre'a Leauda?). W zachowaniu dworu widać ciało wspólnotowe króla, żywą władzę, funkcjonującą niezależnie od faktycznie istniejącej osoby. "Śmierć..." stanowi bardzo ciekawe domknięcie dla filmu Roberta Roselliniego, "Objęcie władzy przez Ludwika XIV", którego część również toczyła się na łożu śmierci, tyle że kardynała [...] Przeczytaj całość

8 gwiazdki

pokaż więcej