your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Ostatnie metro (8)

Można narzekać, że na wojenny temat nie godzi się robić takiego eleganckiego filmu. Z drugiej strony kinowa perełka, w której styl jest wszystkim zasługuje na docenienie. Filmowo "Ostatnie metro" to niemal czyste dobro.

8 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o W innym kraju (7)

Sang-soo Hong jak Sang-soo Hong, ale z Isabelle Huppert. Widać, że się dobrze bawiła na planie.

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Smoleńsk (3)

To jest po prostu bardzo słabo zrealizowany film. Mimo wszystko rozumiem po co powstał i mógłby być ważnym głosem w dyskusji o Smoleńsku (abstrahując od prawdziwości przedstawionych tez). Tak się nie stało ze względu na słabość realizacji i przedziwne wybory obsadowe.

3 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Odete (6)

Widać inspirację wczesnym Almodóvarem (główna bohaterka!). Nie jestem wielkim fanem tej stylistyki, ale "Odete" ogląda się dobrze. Dobrze wiedzieć, że ktoś poza reżyserem "Matadora" potrafi kręcić takie kino, ale filmy Rodriguesa robią się ciekawsze kiedy przestaje naśladować swojego mistrza.

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Pendular (6)

Porządne festiwalowe kino. Mocne wizualnie i oszczędne w emocjach. Na pewno należy się Julii Murat uznanie za to, że potrafi opowiedzieć o związku artystów poprzez ich pracę. Co z tego, skoro filmowo "Pendular" nie jest zbyt porywające.

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Jestem mordercą (6)

Dzień jak co dzień w polskim kinie, czyli mordują i szukają sprawcy. Aktorstwo niezłe, wizualnie też przyzwoicie, ale żeby się zachwycać i Orły przyznawać to chyba przesada (ale takie samo zdanie mam o pozostałych nominowanych).

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o La Pointe-courte (7)

Nowa Fala przed Nową Falą, a właściwie przed oficjalnym początkiem, czyli "400 batami". Realizacja już zapowiada lata 60, ale rybacki temat patrzy w stronę odchodzącego neorealizmu ("Ziemia drży" jest dobrym punktem odniesienia). Dobry debiut, ale jeszcze niewybitny film, Widać już to, co najlepsze w kinie Vardy, czyli takie wykorzystanie awangardowej formy, by być bliżej człowieka.

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Planeta wampirów (5)

Dym, światła i kilka tekturowych kamieni tworzą niezwykle sugestywny klimat. Bava kręcił ten film w studio przy ograniczonym budżecie, ale to tylko pomogło, wymuszając niestandardowe rozwiązania techniczne. Szkoda, że cała energia poszła w warstwę wizualną, bo do dobrego science fiction potrzebny jest jeszcze niegłupi scenariusz.

5 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Doktor Strange (6)

Nawet Marvelowi czasem coś się udaje. Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton i efekty specjalne robią robotę. Byłoby lepiej gdyby humor nie był aż tak czerstwy. Jak na amerykańską rozrywkę "Doktor Strange" jest niezły, a jak na Marvela to prawie arcydzieło.

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Syn Józefa (6)

Kocham Greena, ale to jeden z jego słabszych obrazów. Jasne, że na dostrzeżenie w Świętej Rodzinie modelu nowoczesnego rodzicielstwa niewielu może sobie pozwolić i jednym z nich jest reżyser "Portugalskiej zakonnicy". "Syn Józefa" to film przystępniejszy od poprzednich dokonań Greena (z wyłączeniem pełnometrażowego debiutu), co dla mnie nie jest zaletą. Do tego sam obraz nie jest tak gęsto opleciony tekstami kultury. Ogląda się to przyjemnie, ale niewiele więcej można dobrego powiedzieć.

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Manchester by the Sea (6)

Uwielbiam wyciskacze łez!

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Westworld (7)

"Westworld" mnie kupił, ale niestety trochę przypomina ten nieszczęsny dwuizbowy umysł. Z jednej strony mamy wspaniałą, elegancką opowieść o stworzeniu i przeznaczeniu (Delos, wyrocznia, labirynt, Apollo i Artemida?), z drugiej kolejne dzieło o tym jak duże cycki powinna mieć sztuczna inteligencja. Wolałbym gdyby twórcy zdecydowali się na jedną z tych opcji, bo obie nie są złe, ale lepiej ich nie łączyć.

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o American Honey (7)

Andrea Arnold jest o krok od wielkiego filmu. Jedyne, czego w American Honey brakuje to ostrzejszej selekcji materiału. Nic nie zostałoby stracone gdyby wyciąć jakieś 40 minut. Niektóre sceny są niepotrzebnie przedłużone, przez co film traci na dynamice. Na szczęście obraz wciąż broni się pomysłem i aktorstwem. Wizja prowincjonalnej Ameryki jest przerażająca, a debiutująca Sasha Lane doskonale nadaje się, by być jej twarzą.

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Jeeg Robot (8)

Nie spodziewałem się, że włoski film o superbohaterach okaże się dobry. Biorąc pod uwagę poziom tamtejszej produkcji rozrywkowej, która nawet już nie próbuje pamiętać o swojej dawnej chwale, nic na to nie wskazywało. Jeeg Robot to ironiczny obraz, w którym znalazły się wszystkie możliwe klisze, z tym zastrzeżeniem, że w filmie Gabriele Mainettiego są ludzie. Tzn. te postaci na ekranie krwawią, są cielesne i mają jakąś tam psychologiczną głębię, a nie wyłącznie kostium. Widać, że reżyser rozumie konwencję, [...] Przeczytaj całość

8 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Skanerzy (5)

Bardzo efektowne, ale sensu w tym jak na lekarstwo. Cronenberg potrafi lepiej (i sensowniej).

5 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Hoshi o ou kodomo (8)

Makoto Shinkai znany z tego, że robi anime bardziej realistyczne od rzeczywistości postanowił pobawić się w Miyazakiego. Czyli zamiast melodramatu widzowie dostali fantastykę. Wizualnie to jego kolejne zwycięstwo. Gdyby dołożyć do tego nieco spójniejszy worldbuilding i całkowicie zrezygnować z landrynkowatości "Hoshi o Ou Kodomo" byłoby doskonałym anime.

8 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Wirus (2)

Wszystko co najlepsze w złotej dekadzie polskiego kina, czyli szalonych latach 90. Najwspanialszy jest oczywiście cudowny brak sensu dzielnie wspierany wyborami obsadowymi. Naprawdę nie wiem co trzeba wziąć, żeby uznać zatrudnienie Pauliny Młynarskiej za dobry pomysł. I to jeszcze dać jej rolę femme fatale, szczęśliwej posiadaczki pytona. Reszta została obsadzona równie sensownie, na czele z Janem Englertem, idealnym wyborem do roli twardziela. Bawiłem się świetnie i zaprawdę powiadam Wam, już niedługo [...] Przeczytaj całość

2 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Córka Nilu (6)

Najbardziej tajemniczy film Hou Hsiao-hsiena. Tylko dlatego, że funkcjonował do tej pory wyłącznie w jednej kopii przechowywanej w archiwum w Tajpej. Po cyfrowej rekonstrukcji okazało się, że to bardzo ładny snuj, który powinien podobać się festiwalowej publiczności. Młodzi ludzie, wielkie miasto ,ale prowadzi to jak zwykle donikąd. Raczej dla fanów reżysera, mnie po raz kolejny w ogóle Hsiao-hsien nie ruszył.

6 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (4)

Z dobrych rzeczy mamy tu paprykarz bez papryki, radzieckie zaklęcia, księcia królestwa Waka Waka i Wandę, co nie chciała Niemca. Reszta to charakterystyczne dla serii nawiązywanie do Kucyków Pony, czyli niby się czubimy, ale magia przyjaźni jest najsilniejsza.

4 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Syndrom asteniczny (7)

Kira Muratowa powtarza wizualny schemat "Stalkera" (najpierw sepia, potem kolor) i, mogąc odrzucić metaforę, pokazuje Związek Radziecki jako zonę. "Syndrom asteniczny" jest zachwycający i nieznośny, wciągający i nużący. Reżyserka zalewa widza potopem obrazów, często tak nasyconymi treścią, że trudno się w nich nie utopić. Muratowa wyprzedza swój czas, postmodernizm będzie w krajach postkomunistycznych w modzie najwcześniej dekadę później. Na pewno można zachwycić się spójnością zamierzeń z wykonaniem, [...] Przeczytaj całość

7 gwiazdki

pokaż więcej